Araştırmaları Geliştirme ve Koordinasyon Kurulu (ARGEK)


Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Avcı/Yırtıcı/Şaibeli (Predatory) yayın nedir?

Cevap: Tamamen ticari amaçla kurulmuş, bilimsel kriterlere uymayan, para karşılığı hiçbir hakem değerlendirmesinden geçmeyen, herhangi bir saygın indekste kabul görmeyen dergiler bu şekilde tanımlanmışlardır.

 

Soru: Tüm paralı dergiler avcı dergi midir?

Cevap: Hayır. Bugün bir çok dergi paralı olma yolunda ilerlemektedir. Bu doğası gereği kaçınılmazdır. Bir derginin yazardan basım için ücret istemesi avcı olduğu anlamına gelmez. Ancak dergi avcı dergi statüsünde ise genellikle hakem değerlendirme süreçleri yoktur veya varmış gibi yapılarak oldukça hızlı bir şekilde (1-2 gün) değerlendirilme süreci tamamlanmaktadır.

Soru: Bu tip dergileri nasıl anlayabiliriz?

Cevap: Bu tip avcı dergilerin en kolay ayırt etme yolu TÜBİTAK ULAKBİM Dergi Listesinde ilgili dergiyi aramaktır. Dergi bu listede yok ise avcı yayın olma ihtimali son derece yüksektir.

 

Soru: Bu tip degiler nasıl tuzaklarına düşürürler?

Cevap: Bu tip dergilerin tuzağına düşmemek için e-postanıza gelen “sözde bilimsel” olduğunu ve indekslerde tarandığını idia eden yayınlara güvenmemek gerekmektedir. Genellikle literatürde çok bilinen dergilere benzer isimleri kullanabilirler. Kendilerine ait orijinal safalardan daha gösterişli internet siteleri vardır. Ayrıca mutlaka her baskı işinden sayfa/kelime başı ücret talep etmektedirler.

 

Soru: Daha önce makalemin basılı olduğu bir dergi şu an kontrolünü yaptığımda indekste gözükmüyor?

Cevap: Daha önce normal bir bilimsel dergi olarak yayın hayatını devam ettiren bazı dergiler, sonradan beklenen kalite ve sayıyı tutturamadıkları için indeksten düşebilirler. Bu durumda indeksten çıkarıldıkları tarih göz önünde bulundurulmalıdır. Bu konuda Üniversiteler Arası Kurul (ÜAK), her doçentlik dönemi öncesi bazı dergilere ait uyarı duyuruları yayınlamaktadır.

 

Soru: Avcı tabir edilen bir dergide Editörler kısmında ismimi gördüm ancak bana gelen herhangi bir talep olmadı. Ne yapmalıyım?

Cevap: Özellikle konusunda son derece yüksek atıf ve çalışma sahibi akademisyenlerimizin isimleri kullanılarak avcı dergiler tarafından saygınlık havası yaratılmaya çalışılmaktadır. Bu gibi durumda, ilgili dergiye isminizin çıkarılması için e-posta atmanız ve bunu daha sonra doğabilecek durumlara karşı saklamanızda fayda var.


Son Güncelleme : 25 Mayıs Perşembe 2017
144